קושי בגמילת קקי

קושי בגמילת קקי

קושי בגמילה מקקי הוא תופעה מוכרת מאוד, יש הרבה ילדים שחווים קושי סביב הגמילה דווקא בעניין הקקי- ילד שלא מוכן לשבת על האסלה לעשות קקי, ילד שמוכן לעשות רק בתחתונים, ילד שמבקש חיתול כדי שיוכל לעשות קקי, ילד שמתאפק ימים ושבועות שלמים, ילד שעושים ״דווקא״ בכל מקום חוץ מהשירותים אלה רק חלק מהדוגמאות שאני נתקלת בהם על בסיס יומי.
לעיתים הילדים בטוחים שהקקי הוא ממש חלק מהגוף שלהם וקשה להם ״לשחרר״ אותו או שיש לנו ילד שממש קשה לו להתלכלך, או ילדים שמפחדים לעשות כי הייתה להם חוויה לא נעימה שקשורה לקקי יכולות להיות מגוון סיבות לכך שילד יעשה קקי בתחתונים ולא באסלה או בסיר כמו שהוא עושה בהצלחה עם הפיפי.
אז איך אפשר לעזור לילד שחווה קושי בגמילת קקי?
קודם כל, חשוב להבין שכשאנחנו מדברים על גמילה מקקי אנחנו מדברים לרוב על קושי רגשי ובמיוחד על שליטה- יש לנו ילד שמחפש צורך בשליטה ועל מה יותר קל לנו לשלוט אם לא על הצרכים שלנו?
לילדים אין כמעט בכלל שליטה על חייהם- ההורים מחליטים מה הם ילבשו? מה הם יאכלו? מתי ילכו לישון? מתי ילכו לגן? וכן הלאה, התחומים היחידים בהם לילדים יש שליטה כמעט מוחלטת הם- דיבור, שינה, אכילה ואיך לא? צרכים.
ילדים שיש עניין סביב גמילת הקקי שלהם הם בדרך כלל ילדים סופר חכמים, שיודעים בדיוק מה הם רוצים, ילדים עם אופי ולרוב גם יהיו עקשנים מאוד ולכן גם יבינו מהר מאוד שהשליטה אצלם בידיים בכל נושא הצרכים והקקי במיוחד.
אז מה עושים?
קודם כל משחררים את הצורך של הילד בשליטה- הצורך בשליטה הוא צורך חזק ופנימי שמלווה את הילד ואותו צורך בשליטה גורם לילד תחושת לחץ מאוד משמעותית.
איך משחררים את הצורך בשליטה?
מעבירים את האחריות על הקקי לילד- מיידעים את הילד שמעכשיו אתם לא מתעסקים יותר בקקי, לא מדברים על הקקי, לא מבקשים ממנו ללכת לשירותים, לא מזכירים את הקקי, מודיעים לילד שהקקי הוא שלו ובאחריותו ומאותו הרגע- מ פ ס י ק י ם להתעסק בקקי, אני יודעת כמה זה קשה ורוב ההורים כבר עושים את זה על אוטומט ואפילו בלי לשים לב אבל זה חשוב.
אם אתם לא תהפכו את הקקי לעניין אז הקקי לא יהיה עניין!
אם הילד עושה קקי בתחתונים- מחליפים לו בשקט בלי לדבר על זה, בצורה הכי עניינית שאפשר.
אם אתם ההורים תמשיכו לקחת אחריות על הקקי של הילד הוא לעולם לא ייקח אחריות על הקקי שלו בעצמו ולכן אם אתם רוצים שהקקי יפסיק להיות עניין אתם חייבים להפסיק לעשות מהקקי עניין.
ברגע שאתם תפסיקו להתעסק בענייני הקקי אתם תראו את התדירות הולכת ופוחתת וזכרו לכל שינוי לוקח זמן- זה לא יקרה תוך יום אחד, גם לא תוך שבוע אבל זה יקרה אם אתם תהיו עקביים, תאמינו בילדכם ותשדרו לו שאתם סומכים עליו.
מה עוד עושים?
נותנים לו שליטה במקומות אחרים, חיוביים יותר- נותנים בחירה כמעט בכל דבר אפשרי, מעודדים עצמאות, נותנים תפקידים, מפתחים את הילד בתחומים שבהם הוא חזק (על כל אלה ניתן לקרוא וללמוד בהרחבה בקבוצה שלי).
ועוד דבר אחרון לסיום- אם עברו חודשיים ומעלה מאז שהתחלתם גמילה ואין שיפור בעניין הקקי אני ממליצה בחום לפנות לאיש מקצוע שיידע לאבחן על מה זה יושב ולתת לכם כלים נכונים ומותאמים אישית כדי לעזור לילד שלכם להתגבר על הקושי שיש לו.

Recent Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.