דוגמא אישית

תמיד כשמדברים עם הורים על חינוך ואיך אפשר להנחיל לילדים ערכים ועקרונות חשובים שילוו אותם כל החיים אז ישר מתחילים לחשוב על כל מיני תיאוריות בפסיכולוגיה ובחינוך ועולה השאלה איך בכלל עושים את זה? התשובה לשאלה הכל כך חשובה הזו נמצאת בידי ההורים והיא יותר פשוטה ממה שחשבתם.
הכלי הראשון והכי עוצמתי ביותר שיש בידי הורים לחינוך ילדיהם הוא הכלי של דוגמה אישית, ילדנו לומדים על העולם דרכנו, הם מביטים עלינו מגיל אפס וקולטים, רואים אותנו בכל אינטראקציה- עם משפחה, חברים, בנהיגה, בסופרמרקט, בקניון ומסתכלים על התגובות שלנו לסביבה, על צורת ההתנהגות שלנו, על צורת הדיבור שלנו ואת זה בדיוק הם מחקים.

כשאנחנו רוצים להנחיל לילדינו ערכים שילוו אותם בהחלטות שייקחו בחיים אנחנו חייבים להבין שלא משנה כמה שיחות נעשה להם, כמה הטפות מוסר, כמה נזיפות או בכמה דרישות נבוא אליהם הילדים ברוב המקרים ילמדו מאיתנו ולא דרך כל הדרכים שציינתי לעיל אלא דרך דוגמה אישית, מה שהם יראו אותנו עושים, איך שהם יראו אותנו מדברים לאנשים, איך שהם ישמעו אותנו מגיבים לסביבה שלנו ככה בדיוק הם ינהגו.
כלל חשוב שיש לזכור הוא שילדים לא לומדים מדיבורים ולכן השיחות שחוזרות על עצמן שוב ושוב ושוב לא באמת עוזרות, ילדים לומדים ממעשים, מחוויות שהם חווים ונחרטות אצלם עמוק בזיכרון ולכן אם אנחנו רוצים ללמד את ילדינו ערכים משמעותיים עלינו להתנהג בדיוק בצורה הזו שאנחנו שואפים שבה הם ינהגו כשהם יהיו באותה סיטואציה.

יש משפט שאומר "אל תחנך את ילדייך ממילא הם יהיו דומים לך, חנך את עצמך!" וזה בדיוק כך כשאנחנו מתנהגים על פי הערכים החשובים לנו, ילדינו רואים את זה וזה בדיוק מה שהם לומדים, אם הילד שלי יראה אותי בכמה הזדמנויות עוזרת לאנשים סביבי- עוזרת לזקנה חצות את הכביש, ובהזדמנות אחרת עוזרת למישהו עם השקיות בסופר, ובהזדמנות שונה מחזיקה את הדלת לאישה עם עגלה, ובפעם אחרת נותנת לאישה הרה לשבת בכיסא בתור לרופא, הוא ילמד שזה המעשה הראוי- הוא ילמד שלאימא שלי חשוב לעזור לזולת וכשהוא יראה אדם מבוגר שנופל לו צרור המפתחות הוא ירוץ לעזור לו וזה יקרה כמעט באוטומט.

הכלי של דוגמה אישית עובד 24/7, הוא עובד כשאנחנו נוהגים, כשאנחנו בתור בסופר ביום שישי בצהריים ביחד עם כל העולם, הוא עובד בחופשה משפחתית או בכל אינטראקציה של ההורה שהילד נוכח בה ולכן אם חשוב לכם לחנך את ילדיכם על פי ערכים מסוימים עליכם לנהוג כך בכל עת, בבית ומחוצה לו, בארץ ובחו"ל, בזמן רגוע או כשאתם בלחץ והילד יראה אתכם וילמד.

Recent Posts

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *